Lidský mozek je úžasný- pracuje 24 hodin denně a přestane jen když se zamiluje.

Home, sweet home

11. února 2016 v 20:23 | Alice |  Téma týdne
Zdravím všechny čtenáře.
Dneska bych se chtěla rozepsat o mnohovýznamovosti slova domov a také o (ne)výhodách osamostatněného bydlení.

Jsem doma.
Píšu každou neděli večer rodičům, když dorazím domů. Až po delší době jsem si uvědomila, že je to možná mrzí. Protože tím myslím domov to místo, kde bydlím sama, místo, kde trávím 5 dní v týdnu. To slovo používám úplně automaticky. Stejně ale ho používám ve spojení s domovem jako místem, kde jsem se narodila (a kde bydlí táta) a kde jsem prožila většinu své puberty (kde bydlí máma).
Každé místo má právě něco, co mi ho spojuje s pojmem domov. Něco bezpečného, milého, příjemného. Víkendové pobyty skrývají především mé rodiče, vzpomínky, staré předměty a místa, které mi vždy sentimentálně evokují něco z dětství. Kdybych si ale měla vybrat, co je domov jako domov, tak se bez mučení přiznám, že je to tady, kde trávím školní dny.
Za prvé je to svoboda, která je pro mne více než důležitá. Rodiče mám moc ráda, ale.. Když jsem s nimi byla, nutili mne každý večer s nimi trávit volný čas (především koukáním se na psychologické horor filmy s podtitulem podle skutečné události), i když se mi zrovna nechtělo. Tady můžu večer trávit po svém.
Také jsem si to tu zařídila podle svého. To si myslím, že je to více než důležité, i když se to nezdá. Když si do pokoje, bytu, dáte své věci, kus sebe, tak to dělá hodně. Stačí si přestavět nábytek podle svého gusta, vystavit fotky s přáteli nebo komplet rekonstrukce. Právě tyto zdánlivé detaily podle mne dělají část toho pocitu "to je můj domov, sem patří".
Pak je to již zmíněný pocit.
Vidím to také na panu M. Nechápala jsem dříve, že se v jeho věku hrozně hrne domů, chce tam být co nejdříve a co nejpozději vypadnout. Přitom mi říká, že je většinou zalezlý v pokoji. Bydlí totiž na koleji. A to je ono.. To pro něj není domov a také to slovo s tím nespojuje.
Neodsuzuji bydlení na koleji, ale chápu to. Jsem vděčná za to co mám.
Takže shrňme to:
Pohodlný požitek a viditelná část sama sebe= domov. Pro mně.
Vaše,
Spokojená s chutí zase zajít do Ikei minimálně pro ty super vonící svíčky,
Alice
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama