Lidský mozek je úžasný- pracuje 24 hodin denně a přestane jen když se zamiluje.

Zápisník jedné lásky

13. února 2016 v 17:09 | Alice |  Recenze
Zdravím všechny čtenáře.
Rozhodla jsem se pokračovat ve své rubrice recenzí. I když to tak zatím nevypadá, opravdu nejsem velká romantička ani ve vztahu a už vůbec ve výběru knížek. Ale že je zítra je ten Valentýn a na počest mé jedné rubriky jsem se rozhodla dneska napsat něco o knize Zápisník jedné lásky od autora Nicholase Sparkse. Tato kniha je jedna z mála romantických knížek u které brečím. Vždycky.

Anotace:
Poutavý milostný příběh se odehrává roku 1946 v Jižní Karolíně. Noah Caulhoun se po druhé světové válce vrací domů, aby začal nový život a obnovil zašlou krásu starého venkovského domu na plantáži a nemůže zapomenout na dávnou lásku Allie. Pomalu se smiřuje s tím, že bude do konce života pouze vzpomínat, když se jeho milovaná náhle vrací do města, aby se s ním setkala naposledy...

Informace o knize:
Originální název: The Notebook
Počet stran: 160 stran
ISBN: 9788024923475
Rok vydání: 2013

Můj názor:
Už se opakuji, ale já prostě pokud přečtu nějaký romantický románek do konce a tvrdím o něm, že se mi líbí, tak mne musí sakra zaujmout. Do této kategorie kniha Zápisník jedné lásky určitě patří. To, proč patří mezi můj "top" je vlastně výčet rozdílů oproti klasickým pohádkám pro dospělé.
Musím přiznat, že je to jedno z mála děl, kde četbě předcházel film. Tam mne dějová linie natolik zaujala, že jsem neváhala.
Jde totiž o to, že děj je složitý. Ne jako že je tu tisíc postav a že se neorientujete v tom, co se děje. Je to v tom, že je zde mnoho různých situací a není to žádný plitký románek, kde přesně tušíte, co se bude dít dál. Prostě o zvraty je tu stoprocentně postaráno. Vedle hlavní dějové linie tu objevíme řadu vedlejších motivů. Dilema mezi tím, co se očekává a tím, co cítíme, sebeovládání, pokora, stáří.. To vše donutí čtenáře přemýšlet. Zbavení nálepky červená knihovna určitě pomáhá i doba odehrání děje, která dává příběhu originálnost.
(varování, další řádek obsahuje mini spoiler)
Už jenom to, že kniha nemá úplně lineární kompozici dává příběhu jiný a mnohem zajímavější rozměr.
A nakonec řekněme pointa, nebo lidověji důvod, proč se rozbrečíte. Tedy alespoň já.. To je důvod, proč se ke knize tak strašně ráda vracím. Kniha Vás nedojme, protože hrdina romanticky požádal o ruku hrdinku nebo protože je tu krásně a poeticky napsáno, jak po hádce a následném skočení do náruče, spolu žijí do smrti. Dojme Vás ze dvou důvodů- jeden je menší, evidetnější, ale ten neřeknu, protože já prostě až na vyjímky nepíši spoilery. Druhý je to, že se Vás to dotkne. Že Vás to donutí se zamyslet. Že Vás to štípně tam někde a začne Vás hryzat alespoň na chvíli pocit, že je potřeba si užívat života a lidí kolem nás i přes nesváry.
Možná Vám to příjde přeci jen moc zženštělé. Tady ale záleží na každém z vás :).
Vaše,
zase trošičku dojatá a zase zase sentimentální,
Alice
Anotace, informace o knize a obrázek vzat z webu http://www.martinus.cz/?uItem=162190
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kath | E-mail | Web | 13. února 2016 v 17:51 | Reagovat

Já zatím viděla jen film, čehož trochu lituji, protože knihy jsou skoro vždycky lepší, než filmy :) Ale i film se mě dost dotkl a přiměl mě přemýšlet. Doufám, že se jednou dostanu i ke knize, každopádně ji mám na seznamu knih k přečtení :)

2 Alice | Web | 13. února 2016 v 18:50 | Reagovat

[1]: Naprosto souhlasím a vřele doporučuji ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama